PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login | Tournament Brackets
CraigOlsonSports | LakesAreaSports | PheasantCountry | SportsCow | Vikingland
Ameriprise-Craig & Assoc.
SportsCow.comWant to be notice by all the local sports fans!?
SITE TOOLS
Print this Story
Email this Story
RELATED SCHOOLS/TEAMS
Pillager School
Pillager Football
Pine River-Backus School
Pine River-Backus Football

Monday, November 17, 2014
Football

North Star All-Conference Football Team

By Kyle Gylsen

Seniors Henry Krecklau and Sam Pelkey of Pine River-Backus received individual honors when the North Star Conference announced its annual All-Conference team and awards following the recently completed football season.

 

EAST DIVISION

ALL-CONFERENCE

Bagley (6-2): R.J. Aufforth, Nate Rolfson, Tyler Godin, Jordon Loiland, Colton Adams, Walker Cage

Blackduck (5-3): Cooper Jedlicka, Trevor Smith, Levi Dexter, Mason Frenzel

Pine River-Backus (4-4): Henry Krecklau, Nathan Gravdahl, Sam Pelkey, Zach Struss

Pillager (4-4): Beau Van Vickle, Ryder Hunstad, Ray Rohl, Brian Mason

Walker-Hackensack-Akeley (1-7): Beau Bergman, Logan Gross

Red Lake (0-8): Jalen Jones, James Norris

HONORABLE MENTION

Bagley: Ben Thoma, Lucas Culkins, Kyle Grover

Blackduck: Colton Brown, Tanner Templin, Jake Peterson

Pine River-Backus: Zach Semmler, Joe Davidson

Pillager: Chris Ramsey, Ryan Foehrenbacher, Ezra Johnson

Walker-Hackensack-Akeley: Nick Fisher, Caleb Garoutte, Philip Kangass

Red Lake: Robert McClain Jr., Dillon Kingbird, Micahel Seki

CONFERENCE AWARDS

Jerry Sonic Most Valuable Offensive Lineman: Sam Pelkey

Darrel Naugle Most Valuable Defensive Lineman: Jake Peterson

L.E. Dreschel Offensive Player of the Year:  Henry Krecklau

Ron Stark Most Valuable Special Teams Player: Jordon Loiland

Phil Beving Coach of the Year: Brandon Schwegel (Bagley)

 

WEST DIVISION

ALL-CONFERENCE

Mahnomen (8-0): Levi Liebl, Kurt Francis, Gabe Large, Anthony Sanchez, Tom Pavek, Luke Wernsholz, Jake Worms

Fosston (7-1): Darin Viken, Aaron Arneson, Sam Manecke, Kyle McClung

Lake Park-Audubon (5-3): Tyler Briard, Tim Brekken, Weston Manson, Tori Haglund

Fertile-Beltrami (4-4): Joey Woods, Carter Burke, Ryan Benson

Red Lake County (3-5): Cameron Lundeen, Bailey Schmitz

Badger-Greenbush-Middle River (1-7): Isaiah Hewitt

HONORABLE MENTION

Mahnomen: Jon Hoffner, Mitch Foss, Jerrelle Londo

Fosston: Kory Jacobson, Cole Nelson, Cody Bauman

Lake Park-Audubon: Mitchell Hall, Paul Jensen, Brady Mann

Fertile-Beltrami: Jorgen Qually, Gunnar Berhow, Jordon Leiting

Red Lake County: Wyatt Waldal, Devin Lambert, James Hanson

Badger-Greenbush-Middle River: Wyatt Peppel, Doug Peterson, Devin Dostal

CONFERENCE AWARDS

Jerry Sonic Most Valuable Offensive Lineman: Levi Liebl

Darrel Naugle Most Valuable Defensive Lineman: Anthony Sanchez

L. E. Dreschel Offensive Player of the Year:  Tom Pavek

Defensive Player of the Year: Darin Viken

Ron Stark Most Valuable Special Teams Player: Lochlan Broadley (Fosston)

Phil Beving Coach of the Year: Les Viken (Fosston)

 


NHTSA
1998-2017 SportsCow.com - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com